V Službi za varstvo rastlin se ukvarjamo s spremljanjem pojava škodljivih organizmov rastlin, z njihovim prepoznavanjem in evidentiranjem. S temi nalogami napovedujemo tudi njihove pojave. V okviru javne službe zdravstvenega varstva rastlin opravljamo opazovanje in napovedovanje škodljivih organizmov, s spremljanjem pojava in razvoja gospodarsko pomembnih rastlinskih bolezni ter škodljivcev, ki ovirajo pridelavo kmetijskih in drugih rastlin. Glede na njihovo pojavnost, vremenske razmere in razvoj gostiteljskih rastlin ugotavljamo stopnjo ogroženosti nasadov in posevkov ter na to opozarjamo pridelovalce oz. imetnike rastlin. Usmerjamo jih k primernim varstvenim ukrepom, s katerimi bodo omejevali širjenje škodljivih organizmov in hkrati pridelovali kakovostno ter zdravo hrano in skrbeli za ohranjanje naravnega okolja.
S tem zajamemo spremljanje razvoja škodljivih organizmov, ugotavljanje prisotnosti in razširjenosti škodljivih organizmov in spremljanje fenoloških faz kmetijskih rastlin, vzdrževanje agrometeorološke mreže Adcon postaj in senzorjev, zbiranje in analiziranje podatkov spremljanja škodljivih organizmov in fenoloških faz rastlin ter agrometeoroloških podatkov in upravljanje z modeli za napovedi.
Ob teh nalogah smo v zadnjih letih vzpostavili sistema digitalizacije spremljanj fenologije rastlin in škodljivih organizmov ter sedaj prilagajamo lastne mobilne aplikacije za spremljanje fenologije rastlin in škodljivih organizmov (ZumZum 3.0) in vzpostavljamo povezave v agrometeorološki informacijski sistem UVHVVR (MKGP) z razširitvijo uporabe aplikacije na druge centre javne službe.
Pripravljamo in objavljamo prognostična obvestila.
Vzpodbujamo integrirano varstvo rastlin pred škodljivimi organizmi (IVR) in sodelujemo v strokovnih skupinah za ekološko pridelavo sadja, vinogradništvo,… ter skladno s tem pripravljamo strokovna gradiva in dopolnjujemo portal IVR s tehnološkimi navodili, članki ter drugimi strokovnimi prispevki.
Uvajamo dodatne tehnične novosti ter
Skrbimo za napoved oroševanja za zaščito sadovnjakov pred spomladansko pozebo.
Po dodeljenih javnih pooblastilih sodelujemo pri programu preiskav karantenskih škodljivih organizmov. Ob tem nudimo Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin tudi drugo strokovno podporo pri problematiki škodljivih organizmov, ki se pojavljajo na ozemlju Slovenije ali sosednjih državah in pomenijo nevarnost za zdravstveno varstvo rastlin pri nas.
Skupaj z Oddelkom za kmetijsko svetovanje usposabljamo uporabnike in prodajalce fitofarmacevtskih sredstev o njihovi pravilni rabi.