Varstvo pečkarjev in koščičarjev

Varstvo pečkarjev in koščičarjev

Sadjarstvo, Varstvo rastlin  | 

Avtor: mag. Domen Bajec

VARSTVO BRESKEV, NEKTARIN IN MARELIC

 

Brsti breskev, nektarin in marelic so v JV Sloveniji močno nabrekli. Vidne so svetlo rjave luske (51 po lestvici BBCH).

Nasade breskev in nektarin je v trenutnih razmerah s sorazmerno visokimi zimskimi temperaturami smiselno preventivno zaščititi pred breskovo kodravostjo. Nevarnost okužb se bo pojavila z naslednjimi padavinami. Za prvo tretiranje priporočamo pripravke na osnovi bakra, ki varujejo tudi pred listno luknjičavostjo koščičarjev in bakterijskimi okužbami: CUPRABLAU Z 35 WP (3,0 kg/ha), CUPRABLAU Z 35 WG (1,6 – 2,0 kg/ha; le proti listni luknjičavosti), BADGE WG (3,5 kg/ha; le proti listni luknjičavosti), NORDOX 75 WG (2 kg/ha; proti breskovi kodravosti).

V nasadih marelic lahko proti listni luknjičavosti koščičarjev  uporabite: BADGE WG (3,5 kg/ha), CUPRABLAU Z 35 WG (1,6 – 2,0 kg/ha) ali CUPRABLAU Z 35 WP (2,0 kg/ha).

Poskrbite za kvaliteten nanos z večjo porabo vode (priporočena količina je od 350 do 700 l/ha) in zaščitite tudi vrhove dreves.

Nanos opravite v toplejšem delu dneva in brezvetrju. Upoštevajte, da padec temperatur pod ledišče povzroči ožige. Pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite navodila in upoštevajte ukrepe za varovanje okolja.

 

Svetujemo tudi beljenje debel z apnenim beležem, oz. kaolinskimi glinami, ki z odbojem močnejših sončnih žarkov brstenje in pregrevanje debel upočasnijo.

 

 

VARSTVO JABLAN IN HRUŠK

 

V nasadih, kjer so v preteklem letu jabolčni in druge vrste zavijačev povzročili opaznejšo črvivost pridelka, je za zmanjševanje njihovega potenciala smiselno opraviti dodatno tretiranje z entomopatogenimi ogorčicami. Uporabite lahko NEMAPOM (odmerek 3 vrečke s po 500 mio/ha) s Steinernema feltiae ali NEMOPAK SC (50 mio v pakiranju; 50 mio/300m2), oz. NEMOPAK SC 500 (500 mio v pakiranju) s Steinernema carpocapsae, ki so domorodni organizmi za namene biotičnega varstva rastlin. Delovanje ogorčic je usmerjeno na prezimitveni stadij zavijačev, zmanjšuje njihovo številčnost ter pripomore k lažjemu varstvu nasadov v naslednji rastni dobi. Ogorčice so živ organizem, ki potrebujejo za delovanje ter obstoj razmere z visoko vlago (megleno in deževno vreme) in dnevne temperature nad 10° C. Najugodnejši so deževni dnevi z nizko intenzivnostjo padavin. Zaželeno je, da so deli tretiranih rastlin omočeni vsaj nekaj ur, kratkotrajen padec temperature pa na učinkovitost nima vpliva.

Za pravilen nanos uporabite šobe z večjim premerom (vsaj 1 mm), obvezno odstranite filtre finejše od 1 mm ter zmanjšajte pritisk na največ 10-15 bar. Potrebna je velika poraba vode (1.500 – 2.000 l/ha) in odprte le spodnje 2 do 3 šobe, ki bodo pokrile debla dreves do prvih ogrodnih vej, korenski vrat in tla pod krošnjo. Poskrbite za stalno mešanje škropilne suspenzije.

Pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev pozorno preberite navodila in upoštevajte ukrepe za varovanje okolja.

Nazaj

Prihajajoči dogodki