Ukrepi po pozebi in ugotavljanje potrebe po redčenju cvetov in plodičev v 2025 – JABLANA, hruška
Sadjarstvo, Ekološko kmetijstvo |
Ključne besede: ukrepi po pozebi
Avtor: Andreja Brence, Urška Cvelbar, KGZS – Zavod Novo mesto, v sodelovanju z dr. Peter Zadravec, dr. Stanislav Tojnko in dr. Matej Stopar
V večjem deležu nasadov na območju Posavja, Dolenjske in Bele krajine smo v letošnjem letu beležili dober rodni nastavek.
Pozebne temperature so v minulih dneh povzročile visok izpad kakovostnih cvetov. Štetje cvetov je pokazalo, da imamo v nasadih ponekod poškodovanih tudi do 90 % cvetov. Razlike so med sortami, predvsem pa je poškodovanost pri istih negativnih temperaturah odvisna od fenofaze in kakovosti cvetov.
V travniških sadovnjakih cvetenje nekoliko zamuja, zato so pričakovane posledice pozebe cvetov manjše.
Za odločitev o nadaljnjih tehnoloških ukrepih, je potreben natančni pregled poškodovanosti cvetov. To pomeni, da je potrebno oceniti cvetenje, ugotoviti povprečje cvetnih šopov na drevesih (štetje!), pripraviti vzorec cvetnih šopov iz vseh vrst rodnega lesa, opraviti vzdolžni prerez vseh cvetov v cvetnem šopu in prešteti poškodovane in nepoškodovane cvetove. Šele tak pristop nam omogoči, da lahko z večjo verjetnostjo govorimo o posledičnem izpadu cvetov. Vedeti je tudi potrebno, da bodo plodiči oziroma cvetovi, pri katerih je podolžni prerez temen, imajo črno notranjost oziroma so delno počrneli, postopno odpadli.
V kolikor smo bilo pri štetju in računanju natančni, potem bo izbor in ekonomska upravičenost nadaljnjih korakov nekoliko manj težavna.
1. Nasadi, kjer izračun pokaže še vedno zadostno število (ki je vezano na vaš naš nasad in vaša pričakovanja) dobro razvitih cvetov, tečejo vsi tehnološki procesi po že ustaljenem protokolu (redčenje vezano na sorto in cvetni nastavek, giberelinski pripravki, sredstva za krepitev rastlin,…).
2. V nasadih, kjer so cvetovi pozebli v manjšem deležu in izračun kaže na to, da so v večini cvetnih šopov ostala dva do trije nepozebli cvetovi, predlagamo, da ste previdni pri uporabi sredstev za kemično redčenje. Glede na izkušnje v od mraza poškodovanih nasadih jablan cvetenju najprej sledi osipanje neoplojenih cvetov in nekoliko kasneje odpadanje drobnih plodičev (8 – 10 mm). Priporočamo, da potem ponovno ocenite stanje v nasadu. Izkušnje iz pozebnih let nam kažejo, da smo ponekod pridelali zadovoljivo količino jabolk, ki pa zaradi nižjih debelin (2 – 3 plodovi v šopu) niso imela tržne vrednosti. Potrebno je tudi vedeti, da z namakanjem in gnojenjem ne moremo nadomestiti redčenja. Pri debelini plodičev do 16 mm je čas za uporabo benziladeninskih pripravkov (BA, N-fenilmetil-1H-purine-6amin) Exilis ali MaxCel, (upoštevajte priložena navodila) Sredstvu poleg redčenja pripisujejo tudi dodatni pozitivni vpliv na rast plodov.
3. Nasadi, kjer je škoda zaradi pozebe velika (štetje!!!)
Metoda, ki je tukaj predstavljena, je namenjena predvsem podpori razvoju tkiv plodičev in ne obuja »k življenju« plodičev, ki so propadli zaradi pomrznjenosti.
Naše strokovne službe na osnovi poskusov iz Sadjarskega centra priporočajo škropljenje poškodovanih socvetij z giberelinsko kislino GA 4+7. Uporabi se pripravek Novagib, v odmerku 0,5 L/ha v dveh (do treh) dneh po pozebi. Kljub temu da jablane še niso začele polno cveteti, se pripravek v tem primeru (pozebe) lahko uporabi v stopnji BBCH 56 – 59. S škropljenjem je potrebno je počakati na ugodne vremenske razmere, t.j. prve tople ure s T> 15 st. C (npr. danes ali jutri).
Povzemamo tudi povzetek rezultatov poskusov, ki so jih opravili po pozebi v letu 2017 v nasadih jablan v okolici Bodenskega jezera z uporabo različnih sredstev in kombinacij :
- pridelek je bistveno odstopal navzgor pri uporabi kombinacije giberelinskega pripravka A4 in A7: Novagib v količini 0,5 l/ha in 0,2 – 0,25 l Excilis ali Maxcel po pozebi v toplem vremenu (dnevna T nad 15 0 še nekaj ur po tretiranju) in v najbolj poškodovanih nasadih s dodatnim škropljenjem v istem dnevu z sredstvom Regalis ali Kudus v količini 1l/ha. Enako kombinacijo so po 7 - 10 dneh ponovili.
- Pri samostojni uporabi sredstev Regalis ali Kudus je bil pridelek malo boljši kot v kontroli
Vremenske razmere kakor tudi razvoj listov (min 2 cm poganjek oziroma 2 - 3 listi) , ki so nujni za delovanje vseh treh sredstev, sedaj omogočajo uporabo le teh.
V kolikor boste uporabili navedena sredstva v kombinaciji ali pa posamezno, obvezno pustite dele nasada ne poškropljene, saj boste le v tem primeru pridobili dragocene izkušnje.
Glede na cvetenje hrušk, naj vas spomnimo na uporabo giberelinskih pripravkov, ki ugodno vplivajo na fiziološke procese v rastlinah. Škropljenje z GA3 (FLORGIB tablete) ter z GA4+7 (pripravek NOVAGIB) izboljšata zavezanost plodičev hrušk. Pri določanju odmerka se ravnajte po navodilih proizvajalca.
Kudus, Regalis
Uporaba priporočena od 4. leta starosti nasada dalje. Najpogostejše napake pri uporabi in napotki:
• Prepozna uporaba: prvič je potrebno škropiti ko sta razvita 2 do5 listov https://www.agricentre.basf.co.uk/Documents/product_files_uk_files/labels_files/Regalis.pdf
https://crop-solutions.basf.com.au/files/jCKZx0-VOT52SdfL.pdf
http://fine.eu/wp-content/uploads/2016/09/Kudos-UK-Label.pdf
•
• Ne upoštevanje navodil za uporabo
• Neustrezen pH škropilne brozge pri uporabi sredstva Regalis: za zniževanje pH vrednosti dodajte citronsko kislino (20-30 g/hl)
• Mešanje s fitofarmacevtskimi sredstvi.
• Priporočljivo je uporaba na zgornji polovici drevesa
• le izjemoma celo drevo (prazna drevesa)
• vremenski pogoji: nad 15°C
• tretiranje vrha pod mrežo
Pri uporabi previsokih odmerkov bo naslednje leto lahko slabši cvetni nastavek. Ker včasih sovpada z uporabo sredstev za redčenje, vedno dajemo prednost tistemu, kar bolj potrebujemo.
GNOJENJE PREKO LISTA
Za dober sprejem in izkoristek listnih gnojil je potrebno, da je na drevesu poleg cvetja prisotno tudi listje.
Pri uporabi listnih gnojil bodite pozorni na sledeče:
- osnovno prehrano rastline dobijo iz rodovitnih tal (tekstura, struktura, T tal, vlaga, % humusa, vsebnost hranil,...)
- listna prehrana je dopolnilna prehrana in je ob neugodnih razmerah in v nasadih z obilnim cvetnim nastavkom nujna (npr.: urea 3-4 kg/ha, mikroelementi, aminokisline, sredstva za dvig odpornosti, +,.....)
- Urea se meša tudi z ostalimi listnimi gnojili
- Mono kalijev fosfat se sme mešati z ureo
- V kolikor v navodilih za uporabo mešanje z različnimi FFS ni natančno opredeljeno, se pred uporabo posvetujte s proizvajalci oziroma distributerji
- Sulfatne oblike gnojil so nekoliko manj agresivne kot nitratne oblike, najbolj agresivni so kloridi
- Delovanje oziroma prodiranje listnih gnojil je odvisno od temperature
- prodiranje gnojil v list je najboljše pri visoki zračni vlagi in T med dobro pri T med 15 do 20 ° C. V hladnejšem okolju je usvajanje slabše, pod 10 ° C ni smiselno , pri višjih temperaturah pa lahko prekomerne koncentracije soli povzroči poškodbe, ki se kažejo v obliki mrežavosti plodov ali ožigov listja. Količino dodanih gnojil je potrebno vedno prilagoditi tudi vremenskim razmeram, pri T nad 20 ° C odmerek zmanjšamo, nad 25 ° C ne izvajamo aplikacije foliarnih gnojil
- Mladi listi lažje usvajajo listna gnojila kot starejši
- Zaradi izgub, je koristno, da foliarno gnojenje opravljamo na suh list
Listno gnojila v priporočenih odmerkih naj bi se uporabljala pri aplikaciji min. 250 - 400 l/ha. Priporočeni najvišji odmerki za listno gnojenje jablan, ki jih priporoča literatura, znašajo:
Urea - spomladi: 4 -7 kg / ha
Urea – po obiranju 15 - 30 kg / ha
Kalijev nitrat: 3-4 kg / ha
Monokalijev fosfat: 3-4 kg / ha
Kalijev sulfat: 5-7 kg / ha
Kalcijev nitrat: 6-9 kg / ha
KOZMETIKA IN GIBERELINSKI PRIPRAVKI
Za gladko povrhnjico plodov, za zmanjševanje mrežavosti:
• Novagib 3 – 4 x ob koncu cvetenja v 7 – 10 dnevnih razmakih, škropimo zjutraj ali pozno popoldne pri temperaturah med 7 in 32 °.C
• 0,2 kg S + 0,2 kg kaolin /100 l vode večkrat v prvih 4 do 6 tednih po cvetenju (nad 25 st. brez S, povečati kaolin na 0,4 kg, obvezno preveriti fitotoksičnost)
• Izmenjujoče toplo, mokro, hladno in suho vreme prvih treh tednih po cvetenju poveča mrežavosti plodov – izkušnje sezone 2019
Več mrežavosti plodov je na nekakovostnem rodnem lesu in po okužbi s pepelasto plesnijo.
Pred uporabo vseh naštetih sredstev in možnostjo mešanjem z ostalimi FFS skrbno preberite navodila za uporabo.
VIRI:
- dr. Matej Stopar, KIS; mag. Biserka Dornik Purgaj: REGULACIJA RODNEGA NASTAVKA JABLANE, Sadjarski center Maribor, 9. april 2019
2. Novosti na področju sredstev za redčenja plodičev jabolk in hrušk – Marjan Kragl, Andrej Kos, Karsia ; predstavitev na strokovnem srećčanju za sadjarje, Artiče 11. aprila 2019
- Pflanzenernährung und Bodenverbesserung im Obstbau, Jürg Maurer, Obst- und Weinbauing. FH; Inforama, FOB
4. www.kob-bavendorf.de › aktuelles › resolveuid Chancen für verbesserten Fruchtbehang nach Frost
- Leitfaden Obstbau 2019
- Richtlinien für diesachgerechte düngung, Anleitung zur Interpretation von
Bodenuntersuchungs ergebnissen in Blattdüngung (G. Lafer),Bundesministerium für Land- und Forstwirtschaft, Umwelt und Wasserwirtschaft, Stubenring 1, 1010 Wien
- Richtlinien für denIntegrierten Kernobstbau 2014, Arbeitsgruppe für den integrierten Obstanbau in Südtirol
Pripravila: Andreja Brence, Urška Cvelbar, KGZS – Zavodu Novo mesto, v sodelovanju z dr. Peter Zadravec, dr. Stanislav Tojnko in dr. Matej Stopar