Objavljen razpis za kmetije na gorskih območjih
Živinoreja, Dopolnilne dejavnosti, Projekti, Varstvo rastlin, Poljedelstvo, Travništvo in pridelava krme, Sadjarstvo, Zelenjadarstvo, Vinarstvo in vinogradništvo, Namakanje, Varstvo narave in okolja, Razvoj podeželja, Agrarna ekonomika, Ekološko kmetovanje |
Slika 1: pixabay
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v petek, 28. marca 2025, v Uradnem listu objavilo Javni razpis za podintervencijo naložbe kmetij v okviru intervencije naložbe v dvig produktivnosti in tehnološki razvoj, vključno z digitalizacijo kmetijskih gospodarstev, za leto 2025, namenjene naložbam na gorskih območjih.
Vložitev vloge bo možna od 22. aprila 2025 do vključno 11. junija 2025 do 14. ure.
Ključne besede: gorske kmetije, naložbe, IRP02
Avtor: Mira Kambič Štukelj, svetovalec specialist II - razvoj podeželja
Javni razpis za naložbe kmetij na gorskih območjih v okviru intervencije IRP02 za leto 2025
Upravičenci do podpore so nosilci kmetij, ki so imele v letu 2024 najmanj 12.000 evrov standardnega prihodka iz kmetijske dejavnosti, in so vpisani v register kmetijskih gospodarstev (RKG) ter izpolnjujejo pogoje za dodelitev sredstev.
Nepovratna sredstva v višini 7 milijonov evrov se zagotavljajo iz Strateškega načrta skupne kmetijske politike za obdobje 2023–2027.
Do podpore so upravičeni stroški naložb, ki so nastali naslednji dan po oddaji vloge na javni razpis do vložitve zadnjega zahtevka za izplačilo sredstev. Do podpore so upravičeni tudi splošni stroški, ki so neposredno povezani s pripravo in izvedbo naložbe in so nastali od 1. januarja 2023 do vložitve zadnjega zahtevka za izplačilo sredstev.
Predmet podpore so naslednje vrste naložb, namenjene prilagoditvi kmetovanja na gorskih območjih:
- nakup kmetijske mehanizacije za kmetovanje na gorskem območju,
- ureditev objekta za shranjevanje kmetijske mehanizacije (strojna lopa),
- ureditev objekta za skladiščenje krme,
- ureditev pašnika za rejo domačih živali in nakup pripadajoče opreme,
- ureditev dostopa do javne infrastrukture,
- nakup opreme za pridobivanje energije iz obnovljivih virov energije (OVE),
- novogradnja vodohrana za meteorno vodo.
Ne glede na našteto, pa se posamezne naložbe med seboj tudi pogojujejo oziroma jih je možno uveljavljati le z osnovno naložbo.
Pri naložbah v mehanizacijo je potrebno izpolnjevati dodaten pogoj, tako imenovano gospodarno rabo stroja in sicer: mora imeti najmanj 10 ha obsega kmetijskih zemljišč v uporabi, pri čemer se upoštevajo samo vrste rabe GERK: 1222 – ekstenzivni sadovnjak, 1300 – trajni travnik in 1320 – travinje z razpršenimi neupravičenimi značilnostmi, oziroma mora imeti najmanj 15 povprečnega letnega števila GVŽ. Če gre za nakup kmetijske mehanizacije s samostojnim pogonom (traktorji in podobno), mora imeti vlagatelj najmanj 20 ha obsega KZU ali imeti najmanj 40 povprečnega letnega števila GVŽ za vsak pogonski stroj, za katerega uveljavlja podporo.
Do podpore so upravičeni stroški naložb, ki so nastali naslednji dan po oddaji vloge na javni razpis do vložitve zadnjega zahtevka za izplačilo sredstev. Do podpore so upravičeni tudi splošni stroški, ki so neposredno povezani s pripravo in izvedbo naložbe in so nastali od 1. januarja 2023 do vložitve zadnjega zahtevka za izplačilo sredstev.
Zadnji rok za izvedbo naložb in vložitev zahtevka za izplačilo sredstev je tri leta od datuma vložitve vloge na javni razpis.
Višina podpore, ki jo lahko pridobijo upravičenci, znaša 30 odstotkov upravičenih stroškov naložbe. Ta višina se lahko poveča za:
- 10 odstotkov, če je kmetija, katere nosilec je vlagatelj, razvrščena v gorsko območje v skladu s predpisom, ki ureja razvrščanje kmetijskih gospodarstev v območja z omejenimi dejavniki za kmetijsko dejavnost,
- 20 odstotkov za naložbe mladih kmetov
in znaša maksimalno 50 odstotkov upravičenih stroškov naložbe.
Ne glede na prejšnji odstavek je stopnja javne podpore 75 odstotkov upravičenih stroškov naložbe, če ima vlagatelj v ekološko pridelavo vključenih najmanj 80 odstotkov kmetijskih zemljišč v uporabi oziroma ima v ekološko rejo vključenih najmanj 80 odstotkov glav živine, pri čemer se upošteva zbirna vloga za leto 2024.
Najnižji znesek javne podpore znaša 5. 000 evrov/vlogo. Vlagatelji lahko v programskem obdobju 2023–2027 iz SN 2023–2027 pridobijo do vključno 800.000 evrov javne podpore.
V okviru Kmetijsko gozdarskega zavoda bomo za razpis pripravili tudi javno predstavitev, zato spremljajte naša obvestila na spletu. Prav tako bomo zainteresiranim vlagateljem izvajali individualna svetovanja.
Pripravila:
Mira Kambič Štukelj, uni.dipl.ing.agr
svetovalka specialistka za razvoj podeželja