Kako preprečiti vnos Slinavke in parkljevke v rejo?
Živinoreja, Obvestila |
Prikaz izbruhov SIP z navedbo datuma potrditve bolezni in števila živali v posameznem izbruhu | Avtor: UVHVVR
V zadnjem obdobju so bile v Evropi potrjene nevarne bolezni kot so slinavka in parkljevka, kuga drobnice in afriška prašičja kuga ter ptičja gripa in bolezen modrikastega jezika, slednji sta potrjeni v Sloveniji. Vsem naštetim boleznim so skupne naslednje značilnosti: hitro širjenje med živalmi, nekatere se prenašajo tudi na velike razdalje (npr. po zraku, preko okuženih predmetov ali ljudi). Zanje je značilno, da se širijo med državami in lahko ogrozijo regionalno in mednarodno trgovino z živalmi in živalskimi proizvodi.
Ključne besede: Slinovka in parkljevka
Avtor: Anja Mežan
Slinavka in parkljevka (SIP) je zelo nalezljiva virusna bolezen goveda, bivolov, prašičev, koz, ovac in drugih parkljastih živali. Pri govedu je inkubacijska doba od 2 do 14 dni, pri prašičih traja inkubacija običajno 2 dni ali več. Pri ovcah od 1 do 12 dni, vendar se večina okužb pojavi v od 2. do 8 dne po izpostavljenosti. Zato rejce živali pozivamo naj spremljajo zdravstveno stanje živali in naj bodo pozorni na splošne ukrepe biovarnosti, kot so uporaba zaščitne obleke in obutve v objektih za rejo živali, karantena za nove živali, čiščenje in razkuževanje prevoznih sredstev, preprečevanje dostopa v hlev zunanjim osebam ali drugim brez vaše privolitve. Prav tako pa je potrebno preprečiti vnos virusa preko okuženih živali (okužene živali izločajo virus, še preden se pojavijo prvi simptomi) ali okuženih predmetov.
Razširjenost bolezni v EU in potrjeni izbruhi (do 24.04.2025):
- 10.1.2025 Nemčija (na območju zvezne dežele Brandenburg in Berlin) pri bivolih,
- od 1.3.2025 Slovaška 6 izbruhov, zadnji 3.4.2025 (govedo),
- od 25.3.2025 Madžarska 5 izbruhov, zadnji 17.4.2025 (govedo).
Prikaz izbruhov SIP z navedbo datuma potrditve bolezni in števila živali v posameznem izbruhu:
(vir: https://www.gov.si/teme/slinavka-in-parkljevka/, 24.04.2025):
Več o bolezni SIP in sicer kako jo prepoznati, kako se prenaša, kako preprečiti vnos v rejo in kaj narediti, če posumite na SIP si lahko preberete v priloženi Informativni zloženki na spodnji povezavi:
Članek je bil povzet: https://www.gov.si/teme/slinavka-in-parkljevka/